Spotkanie z ministrem Ujazdowskim

Nasi na Kongresie PiS-u w Warszawie
19 lutego 2014
Ofiarom tragedii pod Smoleńskiem
10 kwietnia 2014

W niedzielę 6 kwietnia w Zamku Piastów Śląskich odbyło się spotkanie z posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym dwukrotnym ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierzem Michałem Ujazdowskim. Spotkanie poprzedziła msza w Kościele Podwyższenia Krzyża Św.

W wypełnionej po brzegi zamkowej Sali Myśliwskiej  obecni byli zarówno członkowie i sympatycy PiS-u jak również mieszkańcy powiatu brzeskiego, których zainteresowała tematyka wykładu tj. „Silna Polska w solidarnej Europie” . W imieniu Komitetu Powiatowego PiS-u posła przywitał Maciej Stefański.

W wykładzie  poseł Ujazdowski zwracał uwagę na szereg spraw, które przez polski rząd są zaniedbywane. Prawo unijne nie powinno być ponad prawem polskim. Unia Europejska nie może narzucać ustaw, które są niezgodne z naszą konstytucją. Dotyczy to spraw rodziny, prawa do adopcji dzieci. Prawo unijne musi uwzględniać polskie tradycje, kulturę, wartości chrześcijańskie, które są wpisane do Konstytucji Polski. Pakiet klimatyczny należy zawetować w przypadku utrzymania dla Polski tak drastycznych ograniczeń w emisji dwutlenku węgla co uderzy w naszą gospodarkę zmniejszając jej konkurencyjność. Polityka zagraniczna powinna uwzględniać polską rację stanu, którą  są niepodlegle państwa za naszą wschodnią granicą. Zamiast jednego hegemona jakim jest Rosja muszą istnieć niepodlegle państwa, które mają prawo samodzielnie stanowić o swoim losie. Poseł Ujazdowski przypomniał swój zgłoszony w Sejmie projekt pakietu demokratycznego zgodnie z którym premier tak jak to ma miejsce np. w Niemczech, Wlk. Brytanii czy Francji ma obowiązek złożenia informacji Sejmowi o stanowisku jakie zamierza zająć na posiedzeniu Rady Europejskiej. Oczywiście koalicja PO-PSL pakiet odrzuciła.

Minister podkreślał, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej lecz wzorem innych państw musi zabiegać o swoje interesy, bronić polskiej gospodarki i domagać się solidarności także od naszych unijnych partnerów. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji ewentualnego kryzysu energetycznego. Niestety rząd premiera Tuska poprzez swoje zaniechania (opóźnienie w budowie gazoportu w Świnoujściu, brak ustawy o wydobyciu gazu z łupków) stwarza zagrożenie dla naszej gospodarki  i obywateli  prowadząc przede wszystkim marketing polityczny zamiast konkretnych działań.

Po wykładzie minister odpowiadał na pytania. Odniósł się m.in. do gender wskazując, że na straży polskiej rodziny stoi nasza konstytucja, dopłaty w rolnictwie powinny być takie jak w „starych” krajach UE, obecność polityków  prawicowych w mediach zależy od tego czy są zapraszani do programów. Poseł zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie  zaniedbanych zabytków w powiecie brzeskim. Starosta przypomniał o przeprawie mostowej przez Odrę. Poseł obiecał pomoc poprzez lobbing  w Sejmie wśród posłów Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

W imieniu Komitetu Powiatowego PiS Maciej Stefański, Jerzy Wrębiak, Wojciech Komarzyński podziękowali posłowi za wizytę w Brzegu życząc powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Mieczysław Niedźwiedź