Wizyta posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości w Powiecie Brzeskim

Zapraszamy
10 maja 2011
Walka o przeprawę mostową
29 czerwca 2011

W minioną sobotę miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Jeszcze nigdy w historii Opolszczyzny i Powiatu Brzeskiego nie gościliśmy tylu parlamentarzystów. Pięćdziesięciu posłów i senatorów przybyło do Opola, gdzie odbyła się Konferencja z radnymi PiS-u naszego województwa. Powiat Brzeski reprezentowali radni wojewódzcy (Dariusz Byczkowski, Krzysztof Konik), radni powiatowi (Maciej Stefański, Andrzej Kostrzewa), radni miejscy (Mariusz Grochowski, Wojciech Komarzyński, Mieczysław Niedźwiedź, Janusz Żebrowski) oraz członkowie PiS-u Piotr Rajtar i Tomasz Róża.

Konferencja związana była z projektem Prawa i Sprawiedliwości pod nazwą „Polska jest jedna – rozmowy o Polsce”. Do końca czerwca, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości odwiedzą każde, województwo, powiat i wiele gmin w całej Polsce. Akcja ta, ma na celu dotarcie do mieszkańców i zapoznanie się z ich codziennymi problemami tak, aby aktualizowany program partii był na nie odpowiedzią. Podczas Konferencji z udziałem mediów krajowych i lokalnych, starosta Maciej Stefański w imieniu mieszkańców Powiatu Brzeskiego przedstawił jeden z najważniejszych problemów, a mianowicie budowę w Brzegu drugiej przeprawy mostowej przez Odrę. Aktualny most na drodze krajowej nr 39 kieruje cały ruch z południa, z autostrady A4 na północ przez zabytkową starówkę Brzegu, nieopodal Zamku Piastów Śląskich, stwarzając ogromne zagrożenie dla brzeżan, a także niszcząco działa na zabytki miasta. Poseł Andrzej Adamczyk z Komisji Infrastruktury Sejmu zapewnił, że posłowie PiS zgłoszą stosowną propozycję ujęcia inwestycji mostowej w Brzegu w budżecie państwa. Jej dalsze losy będą zależały jednak od większości sejmowej, którą stanowi Platforma Obywatelska i PSL.

Po Konferencji w Opolu, przedstawiciele poszczególnych powiatów, zabrali posłów w swoje strony. Do Brzegu udali się Beata Szydło – wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, Izabela Kloc, Elżbieta Rafalska, Waldemar Wiązowski, Anna Zalewska, Piotr Cybulski, Witold Czarnecki, Elżbieta Witek, do Grodkowa Tadeusz Gruszka, Krzysztof Zaremba, do Lewina Brzeskiego Marzena Machałek i Kazimierz Matuszny. W ramach wizyty w Brzegu, posłowie zostali zapoznani z lokalizacją nowej przeprawy mostowej, zwiedzili Zamek Piastów Śląskich oraz naszą starówkę. Na spotkanie, które odbyło się w Brzeskim Ratuszu przybyło ok. 150 mieszkańców miasta. Na wstępie prezes Beata Szydło omówiła obecną sytuację w naszym kraju. Zwróciła uwagę na pogłębiające się zadłużenie Polski, czego przykładem są coraz większe stopy procentowe kredytów, zwiększająca się drożyzna, którą odczuwają zwłaszcza emeryci, renciści i pozostający bez pracy. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało program, który pozwoli na wyjście Polski z zapaści gospodarczej i powrót do rozwoju państwa na poziomie ponad 6% Produktu Krajowego Brutto, czyli takiego, jaki mieliśmy za rządów PiS. W ocenie posłów sytuacja w Polsce jest dramatyczna i nie ma w tym cienia przesady, ponieważ w chwili obecnej nawet sprytne sztuczki ministra Rostowskiego, nie pozwalają ukryć kryzysu i zapaści, jaka dotyka Polskę, w skutek nieudolnych rządów Platformy Obywatelskiej. Twierdzenie to szybko znalazło potwierdzenie w wypowiedziach i pytaniach zadawanych posłom przez mieszkańców naszego miasta. Ogromne problemy dostrzegano w każdej poruszonej dziedzinie życia publicznego; edukacji, opiece socjalnej, gospodarce, polityce zagranicznej, służbie zdrowia czy polityce prorodzinnej. Platforma Obywatelska rządzi prawie cztery lata, a w Polsce żyje się coraz ciężej, sygnalizowali mieszkańcy. Niebezpieczna próba rządu likwidacji Karty Nauczyciela, ograniczenia dostępu do mediów publicznych dla opozycji, bezpieczeństwo energetyczne w tym obawy związane z energetyką atomową, niskie emerytury, drożyzna, a także sprawa honoru Polski, czyli kwestia wyjaśnienia Katastrofy pod Smoleńskiem, to tylko niektóre głosy Brzeżan. Każdy mieszkaniec uzyskał odpowiedź na zadane pytanie i zgłoszony problem. Prawo i Sprawiedliwość jak widać, jest obecnie jedyną partią, która wychodzi naprzeciw człowiekowi. „Jesteśmy tu po to, by wsłuchując się z Państwa głosy, móc je uwzględnić w naszym programie. Chcemy, aby napisany był on przez obywateli, a nie przez osobę zamkniętą w gabinecie” mówiła wiceprezes. Tu, na spotkaniu w Brzegu ponownie została poruszona sprawa przeprawy mostowej dla Brzegu. Posłowie zapewnili, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, prezes Jarosław Kaczyński przyjedzie ów most otworzyć.

Mieczysław Niedźwiedź

Wojciech Komarzyński